O hraní

unknown
11.10.2007 15:06
Dotaz
Doufám že jde o hru dračí doupě která se vypráví ale nejsem si tak docela jistej jestli existuje nějaká hra dračí doupě o které mluvíte
Autorská citace #21
24.1.2008 08:58 - Argonantus
Léto:
tož, to je těžká věc. Lze tušit, jak přišli draci do Ardy v Ilúvatarově/Tolkienově mysli; prostě tam byli od počátku, v hudbě Ainur, tvořené nesčetnými starými texty, s Beowulfem v čele; myslím, že mistra ani na vteřinu nenapadlo, že by mohli nebýt. A řekl bych, že jejich duše, která se nikoli náhodou podobá právě tomu Beowulfovu draku (a taky Fáfnirovi; ostatně, Turin Turambar je z podstatné části recyklovaný Sigurd); že právě tak, jako dominují tihle dva na nebi severských příběhů skutečné středověké Evropy, vynikají na Ardě Smaugh a Glaurung; a i předloha Ancalagona Černého je více než zřejmá. Arda je podle mne stvořena daleko více ze slov, nebo chcete-li, z hudby Ainur, než nějakými geneticko - inženýrskými pochody.
A ještě - mám podezření, že Melkor ve skutečnosti draky nestvořil, nýbrž ovládl a spoutal. Na stvoření draka by totiž neměl ani on (a pokud jsou balrogové maiar, pak jsou na tom zřejmě lautr stejně). O podrobnostech ovšem žádný příběh nevypráví. Zatím.
Autorská citace #22
24.1.2008 09:54 - Rytíř
No, tohle je zajímavé. Je pravda, že jsem dříve uvažoval podobně jako Léto - totiž že draky Melkor vypěstoval z něčeho malého a neškodného. Tolkien přece zdůrazňoval, jak dlouho mu to trvalo a jak velké úsilí ho to stálo.. Ale teď jsem na vážkách, co píše Argonantus má též mnoho do sebe! Nicméně co si pamatuju z Silmarilionu, tak draci na počátku opravdu nebyli; objevili se až po dlouhé době, a pro všechny byli velikým (a velmi nepříjemným) překvapením.
Každopádně do nich Melkor musel dát hodně své síly, protože nebylo pochyb o jejich magické síle. Že by to byli nějací zkažení duchové typu balrogů se mi nezdá. Ale musel bych si osvěžit paměť a znovu si přečíst, co jest o nich psáno.
Autorská citace #23
24.1.2008 10:18 - Argonantus
Rytíř:
Výrobní postup draků před jejich zjevením na scéně nám Morgoth prostě zatajil; a vzniká otázka, jestli skutečně existoval (jak by Morgoth rád naznačil), a nebo Morgoth prostě kecá, a draky někde našel už víceméně hotové.
Ovšem ten Ancalagon mne vede k závěru, že tu máme co do činění se silami, které jsou na hranici i Morgothových možností.
Autorská citace #24
12.3.2008 13:33 - sirien
Nerad vás zklamu ale co se pamatuju tak vypráví... V Silmarillionu je řečeno že Melkor draky stvořil - Glaurung byl jeho prvním výtvorem. Nejspíš je z něčeho přešlechtil, stejně jako toho čokla. Později jim pak dal křídla - což jen tak mimo hodem z náznaků říká, že na konci druhého věku už byli takřka všichni draci okřídlení, to jen pro Rytíře a jeho neokřídlenou drakodlačí úvahu někde zpátky. Narozdíl od balrogů nešlo o Maiar.
Autorská citace #25
12.3.2008 15:00 - Lokken
sirien:souhlas,přesně tak to bylo.snad je doplnim,že Melkor draky stvořil jako svůj trumf v boji proti noldor,v době kdy se jim ještě dařilo mu vzdorovat spolu se zástupci lidí rodu Hadorova.
Autorská citace #26
12.3.2008 15:03 - sirien
Sakra já sem dobrej... když si vezmu kolik let zpátky sem to čet naposledy... (:
Autorská citace #27
12.3.2008 15:04 - Lokken
Nezapomínejte,že Morgoth stvořil podobně např. skřety.Budu citovat:"...byli to elfi,kdysi.Byli zajati temnou mocí.Mučili je a mrzačili.Zničená a strašná forma života.."
Autorská citace #28
12.3.2008 18:42 - Rytíř
Sirien: nezklamal jsi, zopakoval jsi jen, co už bylo řečeno.. :) S tím že je v Sil. psáno, že je stvořil Morgoth, přece operujeme celou dobu. Otázka nicméně zůstává, jak moc je vlastně stvořil, z čeho? Jistě nevzal hlínu a nevdechl jí život. Na to neměl. Takže, z čeho draci pochází? Skřeti s největší pravděpodobností z elfů a možná taky z lidí. Draci musí mít nějakého podobného předchůdce. Tipuju nějaké zvíře - v Prvním věku se dalo narazit na mluvící psy sloužící dobru, ještě ve třetím věku se po Středozemi potulovali velmi inteligentní koně a mluvící vlci.. Bodejť by tam nebyl nějaký zaštiplný had nebo ještěr! Hm, teď mě napadlo, jestli by nestačil prostý krásný krokodýl..??
Říká se totiž, že dokonce Sauron, zpočátku jen poskok bohů, dokázal vypěstovat inteligenci v tupých zlobrech, když stvořil olog-hai. Proto je klidně možné, že Morgoth opravdu draky "udělal" z dost mizivých počátků. A stáli ho jistě díky tomu nemalou sílu.
Co se týče jejich velikosti, to není až takový problém - stačí vzpomenout na největšího vlka, co kdy po světě chodil, jehož Melkor vykrmil lidským masem podávaným jeho vlastní rukou... a tenhle vlk dokonce nikdy nespal a jeho očím nic neuniklo. Pravda, až na sličnou Lúthien ;)
Autorská citace #29
12.3.2008 20:17 - Lokken
Rytíř:Faktem asi je,ze z čeho PŘESNĚ Morgoth draky stvořil se asi nedozvíme.Tudíž zůstává jen u typování,ke kterému se radši nepřipojím abych při eventuelním odhalení pravdy nebyl za hlupáka :-)(ale takový temnou mocí pokřivený dinousaurus...)
Autorská citace #30
12.3.2008 20:29 - Rytíř
I jen se neboj a říkej, co tě napadá! Za hlupáka nebudeš.. protože na mé Ardě víc než kde jinde platí: Jaký si to uděláš, takový to máš! :))
Ale dinosaury prosím ne-e, to je jinej svět, ten Ztracenej.. ;)
Autorská citace #31
13.3.2008 12:04 - wraiths
Lokkenne ne neposlouchej Rytire! budes za hlupaka. ja si jednou udelal legraci a popsal to dost sugestivne a dodnes to mam na taliri a jena se mi hihna. :-/

no mozna malinko prehanim. :-)) :-)) ale stejne takovy Eoluv mecik by nebyl spatny. :-))
Autorská citace #32
13.3.2008 14:53 - Lokken
Hm,zpět k drakům,napadá mě:hovořilo se někdy v celém tolkienově díle o draku ženského pohlaví?Co si vzpomínám nikoliv!
Autorská citace #33
13.3.2008 15:23 - wraiths
asi se v Tolkienove svete draci nemnozi, ostatne Tolkien byl krestan a velky puritan.
Autorská citace #34
13.3.2008 15:28 - sirien
S těma dinosaurama bych si nebyl tak jistěj - vzpomeňme si na ty mazlíčky na kterejch lítali Úlairi.
Lokken: Ono vůbec Tolkien byl k ženám... poněkud... specifický. V jeho díle se objevují pouze tam, kde mají přímo nějakou velmi konkrétní úlohu, ať už dějovou (Arwen, Lúthien), nebo archetypální (Varda, Galadriel). Samy o sobě nikdy nezaujímají nějaké zajímavé role, ty náleží prakticky vždy mužům (vzpomeňme si na... jak se menovala ta Rohirka? Mihla se aby zabila vůdce úlairi a pak si jí mezi sebou přehazovali Aragorn a Faramir jak horkou bramboru). Tolkien byl holt dost konzervativní.
Autorská citace #35
13.3.2008 16:34 - Lokken
Jmenovala se Eowyn,ikdyž moc nevěřím tomu že jsi zrovna na ni zapoměl :-) Přece jen v podstatě jediná trochu akční zástupkyně ženského pohlaví v tolkienově díle...
Co se týče tolkienova vztahu k ženám,máš samozřejmě pravdu.A jo,na mazlíčky Úlairi a potažmo i Úst Saurona jsem zapoměl.Ti mohli pocházet z podobného předka jako draci,jen se jejich vývoj nakonec úbíral trochu jiným směrem...hmm.
Autorská citace #36
3.11.2008 13:49 - Argonantus
Potvory, na kterých létali nazgúlové, se drakům limitně blíží. Ve filmové verzi je už nelze rozeznat; a při tom se těžko hledá argument, proč jsou odlišní od té knihy.
Autorská citace #37
30.1.2009 13:12 - DenGrasse
Draci by se měli množit, aspoň podle toho, že Glaurung byl označován za jejich předka... i když je otázka, jak taková reprodukc eprobíhala.. každopádně se asi emnožili volně, ale jen v jamách Thangorodrim. Z čeho je Melkor vypěstovat těžko říct, na Ardě žili podivní tvorové (např. Ungoliant, o které taky není řečeno, kde se tam vzala) jako "vedlejší efekt" stvoření světa... ale přestože nikdo krom Erua nedokázal přímo tvořit živé bytosti (což zkusil i Aulë s trpaslíky) s duší, přesto je možné, že Meorgoth svůj podíl na nich měl již během hudby Ainur - prostě je "vymyslel"...
zrovna tak grohůlové jsou popisováni jako prastaří tvorové ještěřího druhu.. což docela sedí na dinosaury :-)
je ale pravda, že na dračici si taky nevzpomínám - zato pavoučic bylo dost :-)
Autorská citace #38
30.1.2009 13:22 - Rytíř
Draci se množili určitě, vždyť přímo v PP je mám dojem uváděno, že "po přemnožení na severu draci přepadají trpasličí sídliště v Šedých horách a vytlačili je tam odtud do Železných hor; největší drak té doby, Šmak, se pak zvedl a letěl na Osamělou horu, bohatou a slavnou tak, že se o ní doslechl i on"
Nebo tak nějako to bylo ;)

Ale je pravda, že na boj s dračicí si taky nevzpomínám. Asi byli menší a ne tak bojovní jako draci...
Autorská citace #39
30.1.2009 13:23 - Dalcor
Sirien - on byl konzervativní protože anglická intelektuální společnost či vyšší vrstva byla (a je) konzervativní.
Autorská citace #40
30.1.2009 13:31 - Argonantus
Občas mne napadají pochyby, zda jsme zodpověděli původní Dotaz.

Ale stran té dračí odbočky; řekl bych, že pokud jsou elfové prakticky nesmrtelní (tisíce let), viděl bych Tolkienovy draky podobně dlouhověké; vlastně trvají furt, dokud je něco nezabije.
Potažmo je možno přijmout tézi, že se nemnoží vůbec. Nejen "dračice", ale i "dráčátko" mi zní nějak podezřele netolkienovsky.

A pokud jsou na scéně i drakodlaci (což je otevřená otázka), pak je v životě draků magie mnohem víc, než by se dalo čekat.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.00083684921264648 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
ČAS 0.060566902160645 secREMOTE_IP: 3.129.211.87