O hraní

Rytíř
14.3.2007 08:47
Vybavení a výstroj postav ve Středozemi, měnový systém a používání dovednosti Řemesla.
Autorská citace #1
14.3.2007 08:47 - Vannax
Dva dotazy:
1.jak se používá zbrojový bonus / snížené zranění
2.jakpa je možné, že mezi zbrojemi není slavný elfský mitril?
Autorská citace #2
14.3.2007 09:55 - Malabar
no vypada to dosti propracovane a dobre, laka me si to zahrat.
Autorská citace #3
14.3.2007 09:59 - Dalcor
Mají všechny národy stejné mince, nebo každý jiný?
Autorská citace #4
14.3.2007 10:52 - Rytíř
Ad zbroje: přemýšlel jsem, jestli sem dát přímo, všechny ty nepovinný pravidla... nakonec jsem se rozhod jen pro odkaz a dodat změny. Což je lepší pro toho, kdo ty pravidla zná, zase ale horší pro toho, kdo hraje klasický dnd.. možná to ještě přehodnotim :)
Odkaz na tyhle pravidla najdete v úvodním článku ke hraní ve Středozemi - mj. je pod odkazem Hrdinové Ardy. ty pravidla jsou přeložená v našem SRD
Ad mince - mam za to, že je to poměrně promixované. Gondor, stejně jako všechny velké říše, si razil vlastní mince, ale neměli pokud vím problémy s tím přijmout jiné. Z hlediska hladšího chodu hry jsem proto napsal, že mince jsou hodnotné sami o sobě, a je tím pádem relativně jedno, co na obchodníka vytáhnete... Moc jsem zatím nepromejšlel jak to maj elfové, určitě ale taky nějaký platidlo mít musí, jen směna zboží je hloupost, kor ve styku s lidmi, že :)
Autorská citace #5
14.3.2007 10:53 - Rytíř
Malabar: a to na zveřejnění čeká ještě přes 10 článků.. :) jsou to texty, co jsem vyplodil v průběhu několika let, takže něco málo se nahromadilo... každopádně dík za pochvalu :)
Autorská citace #6
14.3.2007 11:55 - Malabar
No tak to sem zvedav ... , skoda ze si to nezahraju, ale budu aspon cist clanky a predstavovat si jaky by to bylo :) Tak me napadlo ze se svoji skupinou by ste mohly psat povidky ze hry co jste vodehraly, je to jen napad. :)
Autorská citace #7
14.3.2007 15:43 - Rytíř
Nejen že bysme mohly, už je píšem :) Teda jeden z nás.. viz Leorik
Autorská citace #8
14.3.2007 16:03 - Malabar
aaaah ... ja si rikal ze tu neco takoveho asi je . . . no tak du na to
Autorská citace #9
14.3.2007 20:47 - LZJ
Má ten váš měnový systém nějakou přímou vazbu na ten standardní z DnD, na míry a váhy? Já přemýšlel nad měnovým systémem, který by víc vycházel z reálnývh mincí, ale zároveň byl snadno použitelný v DnD a vyšlo mi toto:
  • halíř = 1cp - malá mince často jednostranná, stříbro s mědí 1:1, cca 2 g a 1,5 cm v průměru
  • groš = 1sp=10cp - menší stříbrná mince, prakticky čisté stříbro, cca 5 g a 2,5 cm v průměru
  • tolar = 1gp=10sp - velká stříbrná mince, dtto, cca 50 g, 5,5 cm průměr, 2 mm tloušťka
  • dukát = 10gp=100sp - větší zlatí mince, ryzí zlato, cca 25 g a 4 cm průměr
Při zaokrouhlení libry na 500 g je libra asi 10 tolarů nebo 100 grošů, ale taky 20 dukátů, takže zlato je na převážení výhodnější.
Autorská citace #10
14.3.2007 21:41 - Alek
Co se týče těch platidel, znáte stránku téhle mincovny? Jsou tam fakt krásný dílka...nevím na kolik je to fakticky správně, ale na první pohled to vypadá docela seriózně:-) Jo a jsou tam i mince inspirovaný třebas dobou krále Artuše či Písní ledu a ohně od G.R.R. Martina...
Autorská citace #11
15.3.2007 10:45 - Rytíř
LZJ: tenhle měnový systém byl inspirován jedněma pravidlama pro hraní ve středozemi, co jsem taky někde objevil... ale kruci, který to.. jo, je to z Lord of the Rings Roleplaying Game (není to d20 hra, takový spíš skillbased pravidla.. zajímali mě tam právě tyhle vychytávky stran místopisu, je to docela dobře udělaný).
To cos psal vypadá hodně autenticky, ceny zboží jsi nechával stejný, jako jsou v tabulkách Dnd? Asi jo, kdo by se s tim předělával, že jo... :)
Autorská citace #12
16.3.2007 15:17 - LZJ
Rytíř - to moje jen jiná materializace - proto je tam převod na standardní cp/sp/gp. Ceny můžou být jakýkoli, já žadný extra ceník nemám.
Ty máš pro ten váš čtvrtkový systém nějaký převod cen, nebo máte prostě vlastní ceníky?
Autorská citace #13
16.3.2007 22:05 - Rytíř
S ceníkama si mě dostal... já nad tim kapku přemejšlel už když si ty ceny zmínil poprvý - žádnej ceník totiž nemáme! :) no fakt. Prostě to nějak nikdy nebylo důležitý. Postavy přišly do začátku vybavený, pak se toulaly hodně dlouho v divočině a pak přišly s důležitym pokladem, díky němuž získaly přízeň kdekoho a na nějaký drobný výdaje se od toho okamžiku nehledělo. A protože se tu nedají koupit magické věci, tak vlastně nebyl důvod se bohatstvím postav nějak zaobírat... Teď mi to připadá skoro až divný, ale já třeba fakt netuším, kolik mají kdo peněz :))
Jinak ty ceny bych asi řešil nějakým přepočtem, i když je pravda, že někde mi ceny z pravidel připadaj hodně divný... takže možná by z toho nakonec byl ceník. No měl bych se nad tím lehce zamyslet a něco zplodit, je to tak. Díky za postrčení :)
Autorská citace #14
10.4.2007 10:20 - Rytíř
Tak sem si řek, že nejjednodušší bude asi převod z klasika ceníku pro Dnd, v poměru založeném na přepočtu na měďáky. Čili přepočítat cenu z pravidel na měďáky a pak to případně převádět na měnu Středozemě.. sice trochu kostrbatý, ale dává to relativně akceptovatelný výsledky, přijde mi. Pokud ale máte někdo lepší nápad nebo vám to přijde jako blbost, sem s tím ;)
Autorská citace #15
10.4.2007 13:40 - Jerson
Mám jednu připomínku - Rohani zcela určitě nepoužívali dlouhý luk, když často jezdí na koni. Zcela jistě krátký, možná reflexní, určitě kompozitní.
Jinak cena luku v poměru k ceně šípu je dost malá. čtvrtinové poměry moc nechápu, zvlášť když je tam i poměr 1:100
Autorská citace #16
10.4.2007 13:47 - Rytíř
Já tam mam dlouhý? ajta, tak to je samo blbost, rozhodně krátkej..! Díky
Ceny peněz by měly relativně vycházet z cen matroše, z kterého jsou udělaný. Díky onomu čtvrcení mincí to vychází na poměr 1:16 poměr ceny stříbra na zlato při stejné váze/velikosti, což mi přijde akceptovatelný. No a měď je 1:100 prostě proto, aby se dalo platit za běžné komodity celými mincemi a přitom platilo, že najít váček plný stříbrňáků je terno! Poměr ceny měď vs. stříbro jsem nezjišťoval.. :)
Autorská citace #17
10.4.2007 14:41 - Jerson
Materiál na ceně výrobku není to nejdůležitější, pokud jsou dostupné (jako že na Ardě jsou). Práce a zpracování je snadno předčí.
Jinak zlato bylo 1:15 v Evropě a 1:5 v Japonsku, takže pměr 1:10 je vcelku vyhovující, když stejně zjedodušuješ. Je spíš o logiku, proč dělit na čtvrtiny mince ze stejného kovu. Poměr 1:100 taky zhruba odpovídá, i když je lepší platit jen stříbrem a mědí, zlato do toho netahat. Zvláště když máš mince různých hodnot
Autorská citace #18
10.4.2007 15:11 - Rytíř
Na ceně výrobku možná důležitý tolik není, ale na minci jo... zvlášť v době, kdy všechno upadá, tedy i obchod a dolování a veškerých komodit proto není žádný přehršel. Nepředpokládám totiž ve Středozemi krytí bankovek státními rezervami, abych tak řekl :) Měnový systém ale není moje silná stránka, rád se nechám poučit... to čtvrcení mi zas tak blbý ale nepřijde, vždyť i ta naše "zlámaná grešle" přece pochází z toho, že něco fakt nestálo ani tu nejmenší minci, takže se prostě rozpůlila.. nebo ne?
Autorská citace #19
10.4.2007 17:24 - Jerson
Jak to bylo s půlením mincí, to nevím, nikdy jsem na to fakticky nenarazil. Třeba Britové měli donedávna strašně složitou soustavu, kde byly osminy, a čtvrtiny a jedna a půl celky, ale žádný z poměrů nepřekročil 10 nebo 12. A ty máěš všechno 1:4 a jen jeden poměr 1:100 - to je prostě divné.
Osobně bych vůbec ty tříbrné a zlaté nedělil na menší a větší mince, taky nevíš, jestli máš pět tisícovek, jednoho TGM nebo padesát stovek - většinou to bude něco mezi a smysl řešit to má jen někdy (když za cigára v trafice platíš Masarykem)
Osobně myslím, že brát veškerou sumu jakoby v měďácích nebo později (po když nikdo měď neřeší, jako někteří neřeší stovky korun) ve stříbrňácích je zcela postačující. A smysl to má jen v případech, kdy někdo najde fakt hromadu mědi, kterou se občas nevyplatí ani odnášet.
Jinak pokud jde o zbraně a vůbec předměty obecně - už jsem to několikrát psal a tak to napíšu i tedy - je vcelku jedno, co je to za typ - cena se bude mnohem víc lišit mezi dvěma předměty stejného typu, ale odlišného provedení, než mezi dvěma předměty typu podobného.
Když dám příklad - hodinky stojí 50 - 20 000 Kč. Nůž stojí 100 - 50 000 Kč. Hodinky za 200 jsou levný šmejd, nůž za 200 to samé, i když je jakoby "dvakrát dražší než srovnatelné hodinky". Za 50 000 můžu mít naprosto dokonalý nůž nebo ojeté pojíždědlo - auto, motorku ...
Takže luky i meče stojí v podstatě stejně, šmejd luk je levnější než šmejd meč, ale dobrý luk a dobré meč stojí skoro stejně, o řád víc než mizerná kvalita.
Autorská citace #20
10.4.2007 21:02 - Rytíř
Hmm, ok, tak to zkusím - říkáš že víc druhů poměrů je na hlavu a souhlasím, že ty čtvrtinové přepočty jsou pro nás odkojence desítkové soustavy celkem matoucí :) Jak už jsem tu ale kdesi napsal, rád bych se pokud možno držel Tolkiena. Ten počítal s tím, že existuje i zlaté platidlo (mám ostatně velké podezření, že ony zprofanované doupěťácké "zlaťáky", "stříbrňáky" a "měďáky" má na svědomí právě on a jeho Bilbo, který hrnce právě s těmito mincemi našel ve zlobřím doupěti!). Navíc nikdy nikde neuváděl, že by mince měly nějaké zvláštní jméno.. natož aby se obtěžoval s nějakou tabulkou převodů. Takové věci se do hrdinského příběhu nehodí. ;) Nicméně víme, že hrnec se zlatými mincemi byl fakt velký poklad. A teď, jak na to, aby to byla pravda?
Když bych nechal měďáky a stříbrňáky, v tom poměru 1:100, tak by z toho vyšlo, že ceny všech komodit za zlatý budou vlastně cenou ve stříbrných mincích. Takže veškeré cennější zboží bude vyžaovat pytle stříbrných mincí. Nic moc představa.. Byl bych rád, kdyby po té mé měnové reformě :) vycházela cena poníka na oněch v LotRovi popisovaných 3-4 st. V ceníku dne stojí 30 zl. Čili se nabízí vydělit stávající cenu 10 a výsledek by byl základní cenou dané věci ve Středozemi. Cena zlaťáků by mohla být desetinásobná (tedy fakt síla, po přepočtech by se za 1zl ve Středozemi koupilo zboží za 100 zl v klasika Dndn světě) a v praxi by se prostě moc nepoužívaly. Co ty na to?
Ad ceny předmětů: Máš samozřejmě pravdu, že opravdu dobré předměty stojí už v podstatě stejně, ať se jedná o co chce, protože se platí um a čas, nikoli materiál. Ono to ostatně v podstatě platí i dnes, v pravidlech Dnd stojí, že mistrovská zbraň (dává bonus +1 k útoku) stojí o 300 zl víc. Protože ceny obyč. zbraní se pohybují od 1 do 20 zl (jsou i vyšší, ale to jsou výjimky typu obouruční meč), tak jestli dám 301 nebo 320, to už je fakt jedno.
Nicméně nějakou základní, výchozí cenu věcí si stanovit musím... nebo chceš říct, že se tví hráči spokojí s tím, že jim řekneš - nojo, dobrá pistole stojí tak 3t korun, záleží ale vždycky jak to usmlouváte? A je celkem jedno, jaký je to typ. Tomu moc nevěřím :)
Je ale pravda, já ten ceník pro naší hru moc nepotřebuju (jinak by už dávno byl hotov, že). My to fakt neřešíme, ceny běžných předmětů... myslím, že máme v hlavě už zhruba zažitý poměr cen z ceníku Dnd. Ale tak když už to bylo načnutý, rád bych to dal do kupy, třeba to někomu jinému pomůže a třeba vymyslíme něco ještě lepšího, než je v pravidlech?! :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.00087308883666992 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
ČAS 0.066734790802002 secREMOTE_IP: 18.217.84.171